Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/cryforme/blog.cryformercy.eu/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2854

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/cryforme/blog.cryformercy.eu/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2858

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/cryforme/blog.cryformercy.eu/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3708
My Blog | Emócie zo smrti rodiny maľoval na plátno – Zdzisław Beksiński
My Blog | Emócie zo smrti rodiny maľoval na plátno – Zdzisław Beksiński
16292
post-template-default,single,single-post,postid-16292,single-format-standard,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,transparent_content,columns-4,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Emócie zo smrti rodiny maľoval na plátno – Zdzisław Beksiński

Všetko je o tom, čo má človek v hlave. Dokonca aj najhoršie udalosti v živote sa dajú pretvoriť na umenie. Práve to robil jeden z najznámejších umelcov moderného surrealizmu menom Zdzisław Beksiński, ktorý svojou tvorbou či už ohromil, alebo pohoršil množstvo ľudí.

Bohatstvo ľudskej fantázie

Zamysleli ste sa niekedy nad tým čo všetko sa nachádza v mysli človeka? Sú to určite plytké myšlienky, ktoré sú zamerané na zabezpečenie základných ľudských potrieb. V našej hlave je však ďalší stupeň myslenia, ktoré človek nedokáže ovládať, “podvedomie”. Je to podprahové myslenie, ktoré obsahuje najmä priania, pocity a predstavy našej fantázie. Ide o objemovo najväčšiu oblasť našej mysle. Tvorí sa všetkými podnetmi, ktoré nevedome nasávame z nášho života. Nanešťastie, život je nepredvídateľný a niekedy dokáže byť veľmi krutý.

Aj život spomínaného umelca bol plný bolesti a smútku. Maľby, ktoré tvoril často v človeku vzbudzovali strach a depresívne myšlienky. On však tvrdil, že niektoré jeho diela boli optimistické, či dokonca vtipné.

“Chcem maľovať takým spôsobom,akoby som fotografoval sny”.

Maľby bez názvu

Vždy tvrdil, že nepoznal význam svojich malieb, preto odmietol poskytnúť akejkoľvek z nich názov. Jeho maľby obsahujú surrealistické prostredie plné zdeformovaných postáv, motívov smrti, temnotu a beznádej.

Mnoho obrazov spálil na dvore svojho domu, lebo boli vraj príliš osobné, o iných povedal že sú neuspokojivé na to aby sme ich mohli vidieť.

Celosvetové uznanie

Prvým úspechom preňho bola výstava vo Varšave v roku 1964, kedy boli všetky obrazy predané. Maľovanie vykonával s vášňou, pracoval intenzívne a počúval klasickú hudbu. Inšpiráciu čerpal podľa jeho slov zo snov a hudby. Čoskoro sa stal vedúcou osobnosťou poľského umenia. V 80. rokoch sa jeho diela stali obľúbené vo Francúzsku a postupne získaval značnú popularitu v celej západnej Európe, Japonsku a Spojených štátoch.

Bolesť a smrť

Najťažšie preňho boli 90. roky, kedy mu zomrela manželka a o rok neskôr, na Štedrý deň, keď spáchal jeho syn samovraždu. V roku 2005 bol dobodaný na smrť svojim 19 ročným známym, údajne preto, že mu odmietol požičať peniaze. Pochovaný je vo svojom rodnom meste Sanok, kde sa nachádza aj galéria jeho obrazov. Aj napriek tragickému koncu jeho tvorba doznieva do dnes.