Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/cryforme/blog.cryformercy.eu/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2854

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/cryforme/blog.cryformercy.eu/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2858

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/cryforme/blog.cryformercy.eu/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3708
My Blog | 5 Motýlich Efektov, ktoré zmenili chod dejín.
My Blog | 5 Motýlich Efektov, ktoré zmenili chod dejín.
16222
post-template-default,single,single-post,postid-16222,single-format-standard,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-title-hidden,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,transparent_content,columns-4,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

5 Motýlich Efektov, ktoré zmenili chod dejín.

Niekedy sa stane, že aj tie na prvý pohľad najmenšie udalosti dokážu zmeniť všetko. Hovorí sa tomu “Motýli Efekt”.

Dokonca aj niektoré z najväčších momentov minulého storočia záviseli od drobných rozhodnutí – napríklad list od ctiteľa alebo vodič, ktorý zle odbočil- ktoré odštartovali sled udalostí a následne zmenili rozloženie sveta na mape alebo odštartovali svetové vojny. Nižšie máš zoznam piatich motýlich efektov, ktoré zmenili dejiny.

5. Mexičan, ktorý začal vojnu v Iráku.

Keď Sadaam Husajn stál pri šibenici v “Tábore spravodlivosti” a čakal na posledný obed, určite netušil, že udalosti, ktoré ho doviedli k tejto situácii, začali, pretože sa jeden malý kubánsky chlapec nalodil na loď do Ameriky – ale predsa to tak bolo. Pretože Elian González spôsobil vojnu v Iraku a to celkom divným a nepriamim spôsobom.

Nie Elian González síce nie je ten, kto povedal Georgeovi Bushovi o tom, že Irak má zbrane hromadného ničenia, ale je to ten, vďaka komu Busha zvolili. George sa totiž stal prezidentom v jedných z najtesnejších volieb v histórii. Iba 537 hlasov na Floride rozhodlo v roku 2000 o výsledku prezidentských volieb v USA. Bush dostal tieto hlasy však iba vďaka mladému Elianovi. Ten sa stal ikonou po tom, čo ho spolu s ostatnými utečencami zajali na lodi, o ktorej sme sa na začiatku zmienili. Demokrati, ktorý bola vtedy pri moci s o zatknutými utečencami vynaložili veľmi nehumánne a preto sa kubánsko-americká komunita na Floride rozhodla voliť Republikánov – teda Busha.

To znamená, že ak Elian Gonzalez nedostal na túto loď Amerika, Al Gore by sa stal prezidentom. Iracká vojna – lepšie alebo horšie – takmer určite by sa nestalo a celý svet by bol dnes iným miestom. To znamená, že keby sa Elian Gonzalez nedostal na loď do Ameriky, Al Gore by s najväčšou pravdepodobnosťou stal prezidentom. Tým pádom by k Iráckej vojne pravdepodobne nikdy nedošlo (Al Gore bol proti nej) a USA by bolo celkom iným miestom.

4. Woodrow Willson ignoroval list a začal Vietnamskú vojnu

V roku 1919 sa Woodrow Wilson zúčastnil na Parížskej Mierovej Konferencie vo Versailles. V ten istý deň dostal list od mladého chlapca, ktorý ho obdivoval a chcel sa s ním stretnúť. Wilson tento list kvôli nabitému programu odignoroval – a tým dal do pohybu nezvratný sled udalostí, ktoré následne začali Vietnamskú vojnu.

Mladý muž, o ktorom je reč sa volal Ho Chi Minh a v tom čase, aj keď pohŕdal kapitalizmom, bol otvorený novým možnostiam. Všetko čo chcel, bolo oslobodenie Vietnamu od Francúzskej nadvlády. Veľkou inšpiráciou bola preňho americká Deklarácia Nezávislosti a dúfal, že v americkom prezidentovi vyvolá sympatie vôči vietnamskému problému. Wilson, bohužiaľ, odignoroval túžbu mladíka. Táto skutočnosť spôsobila to, že Ho Chi Minh začal USA nenávidieť. Namiesto Ameriky sa presťahoval do Sovietského Zväzu, kde študoval Marxizmus, stretol sa s Trotskym a Stalinom, a stal komunistom do poslednej kosti. Keď si ale Vietnam konečne nezávislosť vybojoval, Ho Chi Minh začal viesť odboje so svojou komunistickou stranou. Tento teror rozdelil Vietnam na dve polovice, čím začal Vietnamskú vojnu.

Celé sa to vôbec nemuselo stať keby Woodrow Wilson dal vtedy mladému Ho Chi-mu pár minút zo svojho dňa.

3. Barová bitka, ktorá spôspobila Brexit

Po tom, čo sa Veľká Birtánia rozhodla opustiť Európsku Úniu sa veľa ľudí nestačilo čudovať: Ako sa to pre boha mohlo stať? Odpoveď, ktorá za tým celým stála, bola oveľa bližšie k ľudom, ako by sa na prvý pohľad dalo čakať. Celé to začalo v malom bare v Westminsterskom paláci – v “Bare Cudzincov”.

Celé to začalo v roku 2012. Eric Joyce, poslanec Labouristickej strany v UK si vtedy vypil trošku viac, ako bol schopný zvládnuť a začal sa biť s každým, koho mal na dosah. Skončilo to, nečakane zatknutím. “Nemôžete sa ma ani dotknúť, som poslanec!,” kričal na políciu.

Následkom tohto incidentu sa ale Labouristická strana rozhodla Erica vymeniť. Opité päste ministra dali opäť do pohybu nezvratný sled udalostí. Tentokrát ale neviedli ku vojne, ale k Brexitu. Po prvé, Labouristická strana nechala anonymného veľkorysého darcu rozhodnúť, kto sa dostal na Joyceho miesto. Potom, aby “bojovala” s touto povesťou, vedúci labouristickej strany Ed Miliband začal ponechávať rozhodnutia ohľadom chodu strany na hocikoho, kto bol ochotný zaplatiť 3 libry. To aj ľudia urobili a na miesto Erica Joyca zvolili Jeremyho Corbyna.

Corbyn si napokon tento typ hlasovania ponechal, čo dovolilo ľuďom rozhodnúť o osude Británie. Kvôli tomuto ho veľa ľudí (a aj jeho strana) obviňuje za Brexit. Napokon bol dokonca aj zbavený svojej funkcie. Dá sa povedať, že Veľká Británia opúšťa EU iba kvôli tomu, že sa nejaký opitý poslanec rozhodol rozhadzovať rukami.

2. Zlá otočka, ktorá spôsobila 1. Svetovú vojnu

Smrť Franza Ferdinanda začala 1. Svetovú vojnu. Je to jeden z najväčších Motýlich Efektov v histórií – a nikdy sa nemusel stať, keby sa vojvodov vodič jedhoducho pozrel na mapu.

Franz Ferdinand mal zlý deň hneď zo začiatku. Každý, koho v Sarajeve videl sa ho snažil zabiť. Niet divu, že sa začal cítiť kúsok nechcene. Kúsok od neho vybuchla bomba s jeho menom. Kým pri ňom stáli všetci svätí a podarilo sa mu bez škrabanca utiecť, mnohí na následky výbuchu skončili v nemocnici. Už vtedy si mal zrejme povedať, že stačí a zobrať nohy na plecia. To sa však nestalo a Ferdinand, sa namiesto toho, rozhodol svojich ranených kamarátov navštíviť. Jeho vodič cestou do nemocnice nesprávne zabočil. V neznámej uličke sa čistou náhodou nachádzal aj Gavrilo Princip a popíjal kávu.

Princip, mal na druhú stranu lepší deň. Rozbehol sa a po tom, čo sa predral davom venoval guľku Franzovi Ferdinandovi. Guľka, ktorú vystrelil, odštartovala prvý vojnový konflikt celosveteových rozmerov.

1. Dobrý skutok britského vojaka zapríčinil Holokaust

V roku 1918 slúžil mladík menom Henry Tandey v britskej armáde vo Francúzsku. Počas jednej z bitiek sa rozhodol ušetriť ranenému nemeckému vojakovi život. Tento skutok nepriamo zapríčinil smrť viac ako 60 miliónov ľudí.

Po tom, čo Nemci začali prehrávať v bitke o Marcoing sa jeden z ustupujúcich vojakov zaplietol Henrymu do zorného poľa pušky. Bol zranený a zjavne vydesený k smrti. Brit sa kvôli tomuto nemohol prinútiť k paľbe. Sklopil zbraň, nemec kývol hlavou na znak vďaky a následne utiekol.

Tandeyho dobrá duša a vzhľad sa ho niekoľko rokov ocitli na propagandistickom plagáte, a o 20 rokov nieskôr dostal do rúk ušetreného nemca – Adolfa Hitlera.

Tento príbeh je tak neskutočný, že mu mnoho ľudí ani neverí. Dôkazy ale existujú. V istom múzeu sa našiel list Hitlerovho asistenta, kde ďakuje za poslanie spomínaného plagátu.